گفتگو با بازنشسته خلاق و بافنده شهرداری تهران طاهر وهنانی

ایجاد شده توسط : Admin5ir10
1396/11/23
rating

طاهر  وهنانی را میتوان یکی از بازنشستگان خلاق ومبدع شهرداری تهران برشمرد. وهنانی توانسته با  خلاقیت خود مبل، زنبیل ودیگر لوازم منزل را خلق کند و لوازمی  مانند لوستر را تزئین و از آنها به عنوان دکور در خانه خود استفاده نماید. گفتگویی را با وی انجام دادیم که آن را در پی می خوانید.


به گزارش روابط عمومی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران، طاهر وهنانی در سال 1327 به دنیا آمد و مدرک کارشناسی خود را در رشته جغرافیا از دانشگاه تبریز کسب کرد و در سال 1359 از طریق نمایندگان وزارت کار به عنوان کارگر قرار دادی وارد شهرداری تهران شد و به تدریج در سمت های پلیس ساختمان،  متصدی لیست کارگران قرار دادی، مسئول تدارکات، رئیس حسابداری، معاون مالی و اداری و مسئول اعتبارات معاونت فنی و عمرانی  خدمت کرد و در 1386 به بازنشستگی نائل آمد.

این بازنشسته شهرداری تهران در خصوص اینکه چگونه بافتن را شروع کرد گفت: در 13 سالگی یکی از دوستانم به من بافتن را آموزش داد و پس از آموزش یک کمربند نصفه به من داد و گفت که آنرا ببافم و از آن به بعد تقاضای هم محلی ها و آشنایان شروع شد ،من نیز به بافتن ساک دستی و دیگر وسایل ادامه دادم.

وهنانی می گوید در جوانی نیاز به لوستر پیدا می کند اما بجای تهیه لوستر، خودش اقدام به بافتن لوستر می کند و از اینجا متوجه می شود دیگر وسایل خانه را هم می تواند خودش بسازد.

 وی می گوید: با ابریشم مصنوعی، نایلون پلاستیکی و.... وسایل مختلفی بافته ام زیرا هر وسیله ای به نیاز به مواد سازنده خود دارد.

وهنانی علاقه را مهمترین عامل برای پرداختن به بافتن می داند زیرا بافتن یک مبل بسیار سخت است و می تواند وقت گیر هم باشد اما وقتی علاقه و عشق وجود داشته باشد خستگی و زمان بر بودن دیگر معنایی پیدا نمی کند.  وهنانی اضافه میکند: در زمان خدمت در شهرداری تهران به دلیل مشغله فراوان نمیتوانستم وقت مناسبی برای بافتن بگذارم به همین دلیل در زمان اشتغال بسیار به ندرت به بافتن می پرداختم و می توان گفت به طور کامل آن را کنار گذاشته بودم اما پس از بازنشستگی دیگر مثل سابق درگیر کار نبودم بسیار و با فراغ بال به بافتن ادامه دادم.

وی در ادامه  اضافه می کند: گاهی اوقات برای بافتن یک مبل ساعت ها بر روی آن کار می کنم به حدی که خانواده نگرانم می شوند و برای آسیب نرسیدن به ستون مهر ها و چشمانم به من تذکر می دهند.

این بازنشسته شهرداری تهران  به  شعر گفتن  هم علاقه  دارد و در این باره می گوید: پس از بازنشستگی چندین سال به طور منظم به کتابخوانی پرداختم تا به نگارش رمان مشغول شوم ولی موفق به انجام این کار نشدم اما ناامید نشدم و به خواندن تفسیر قرآن روی آوردم و پس ازآن توانستم شعر بسرایم.

 او مهمترین نکته در زمان مدیریت در شهرداری خود را مدیریت کاری پرسنل می داند نه فقط مدیریت خود پرسنل، زیرا با مدیریت کاری پرسنل علاوه بر انجام امور محوله، آموزش برخی امور کاری نیز به پرسنل داده می شود.

وی دوران بازنشستگی را بسیار لذت بخش می داند زیرا می تواند بیشتر در کنار خانواده باشد و به کارهای مورد علاقه خود نظیر بافتن اشیا و شعر گفتن بپردازد.

وهنانی در دوران بازنشستگی خود وسایل بیشتری بافته و با تاسیس یک وبلاگ اشعار خود را در آن معرض دیده عموم قرار داده است. او اکنون با 71 سال سن با اشتیاق فراوان از بافتن صحبت می کند و از گفتارش مشخص است می خواهد این هنر را به دیگران نیز بیاموزد تا این کار در بین عموم گسترش پیدا کند.

نکته مهم در خصوص آقای وهنانی اینجاست که او بافتن را فقط برای علاقه خود انجام داده و تا کنون هیچ یک از ساخته های خود را نفروخته است.  نظرات