42حسین جوان - نوحه خوان

ایجاد شده توسط : admin1957
1392/4/16
rating

تعزیه خوانی و اجرا در مراسم مذهبی میراث گذشتگان اوست و او نیز به بهترین شکل این دین را ادا نموده، آقای جوان که از بازنشستگان شهرداری تهران است و سالها در مراسم مذهبی اجراهای مختلفی داشته. گفتگویی کوتاه با ایشان در ادامه می آید.


بیوگرافی

به نام خدا، سید حسین جوان، متولد سال 1317 در شهرستان سبزوار هستم. تحصیلاتم را تا مقطع سیکل ادامه دادم. در سال 40 برای خدمت سربازی به تهران آمدم. چهار فرزند، دو دختر و دو پسر دارم که همه آنها تحصیلات دانشگاهی دارند.

ورودی موقت اما دائم

از طریق یکی از دوستانم در سال 42 وارد شهرداری تهران شدم. در ابتدا به صورت موقت در واحد بایگانی مشغول به کار شدم. بعدها در سمت های رئیس دفتر امور شهری، رئیس ناحیه و رئیس کارگزینی خدمت کردم. اما در تمامی آنها بدلیل تحصیلات پایین حکم مرکزی برای آن نداشتم و به همین دلیل از مزایای این سمت ها برخوردار نبودم. در نهایت در سمت رئیس دفتر شهرسازی در سال 64 بازنشست شدم.
نوحه خوانی بازمانده از نسل های گذشته

پدر بزرگ مادری بنده به ملاغلامرضای شمر معروف بود و همه ایشان را به این اسم می شناختند و فرزندان آنها که دائی های بنده می شدند، همه شهادت خوان بودند و پدر بنده هم کم کم به این گونه مراسم جذب شده و بالطبع بنده نیز به اینگونه مراسم مذهبی جذب شدم و در نقش های مختلف از جمله خواندن قرآن، تعزیه خوانی- نوحه خوانی در مراسم مذهبی شرکت کردم. خود نیز از کودکی علاقه بسیاری به اجرا در اینگونه مراسم داشتم. در تعزیه های برگزار شده در دوران کودکی نیز نقش دو طفلان مسلم را بازی می کردم. کمی هم که بزرگتر شدم نقش علی اکبر، قاسم و وهب را بازی می کردم. فعالیت بنده در این حوزه ها ادامه داشت تا اینکه دو سال پیش حنجره ام را عمل کردم و مجبور شدم کناره گیری کنم.

پس از بازنشستگی

بعد از بازنشستگی که در زمان جنگ هم بود، تصمیم گرفتم به شهرستان بازگردم و کار تولیدی (کشاورزی و دامپروری) انجام دهم و در کنار آن از پدر و مادرم هم نگهداری کنم. اما شهرستان سبزوار متاسفانه کم آب است و به همین سبب از انجام آن منصرف شدم. این بود که بیشتر زمانم را پس از بازنشستگی در کنار خانواده بوده و فعالیت های مذهبی را دنبال می کردم.

 دغذغه بازنشسته ها

دوران بازنشستگی به نظرم کمی خطرناک است، خصوصا در جامعه ما؛ دلیل آنهم این است که وقتی افراد را بازنشسته می­کنند نباید دغدغه­ای حداقل از نظر مالی داشته باشند. متاسفانه دغدغه کنونی بسیاری از بازنشستگان دغدغه خوردن است. دوران بازنشستگی به نظرم دورانی است که بیشتر صرف سیاحت و زیارت شود؛ اما متاسفانه دغدغه مالی به حدی است که امکان توجه به این ابعاد غیر ممکن است.

عملکرد بهتر در یکسال اخیر

به عقیده بنده در یکسال اخیر عملکرد سازمان بازنشستگی بسیار بهتر شده، این عملکرد را می توان در احداث مجتمع های رفاهی و تفریحی و هم در توزیع سبد کالا برای بازنشستگان و خانواده های آنها مشاهده نمود. البته جای کار بسیاری دارد و می توان خدمات بیشتری برای آنان ارائه نمود.

سخن آخر

سخنم را با ابیات زیر به پایان می رسانم:

هر آنکه چوب به دستش گرفت موسی نیست

کسی که مادر او مریم است عیسی نیست

ز اعتبار سند معتبر شود ای دوست

وگرنه هر سندی معتبر به امضاء نیست

کلید حل معما تمرکز فکر است

سرکلاس اگر گم شود معما نیست

حدیث حکمت لقمان جوان مخوان برای نادان

کسی که شهرت او بوعلی است سینا نیست

اما نجیب باید و از خاندان با برکت

وگرنه هر نفسی نفس پور مولا نیست