39 - سید محمد صدقی -ورزشکار، ایثارگر و خطاط

ایجاد شده توسط : admin1957
1392/4/11
rating

آقای صدقی بازنشسته ایثارگری است که علاوه بر هنر خطاطی در دو ورزش فوتبال و تنیس روی میز سابقه درخشانی دارد. گفتگویی کوتاه با این هنرمند بازنشسته شهرداری تهران در ادامه می آید.


معرفی

به نام خدا؛، اینجانب  سید محمد صدقی، متولد سال 42  در شهر تهران هستم. تا مقطع دیپلم تحصیل کردم. در سال 67 ازدواج کردم. دارای دو فرزند دختر هستم که هردو در زشته پزشکی مشغول به تحصیل هستند.
دوران فعالیت در شهرداری  

معمولا انسانها پس از دوران تحصیل و خدمت وظیفه برای شکل گرفتن زندگی جویای کار می شوند. بنده نیز از این امر مستثنی نبودم. این بود که در سال 63 به استخدام شرکت واحد اتوبوسرانی درآمدم. از ابتدا به عنوان کارمند جزء شروع به کار کردم پس از طی سمت های  مختلف  با عنوان مسئول و رئیس اداره هماهنگی و برنامه ریزی منطقه 2 اتوبوسرانی در آمده و در این سمت تا پایان دوران فعالیت اداری تا سال 88 حضور داشتم.

ورزش فوتبال و تنیس در کنار هم

در دو حوزه، ورزشی و هنری، فعالیت کردم؛ در حوزه ورزشی علاقه زیادی به ورزش فوتبال دارم و از همان دوران جوانی مانند همه فوتبالیست­ها از زمین های خاکی شروع کردم. سال 57 به تیم نیمه حرفه ای نوجوانان تهران جوان پیوستم و به همین ترتیب جوانان و در مقطع بالاتر قبل از اینکه لیگ برتر در کشور شکل بگیرد در باشگاه های دسته یک کشور از جمله برق تهران حضور داشتم. در سال 61 پس از گذراندن مقطع آموزشی به جبهبه های جنگ حق علیه باطل اعزام و به مدت 21 ماه در جبهه های غرب ایران  از جمله پل ذهاب ، سومار ، قصر شیرین و نفت شهر در کنار سایر رزمندگان به خدمت مشغول و در گردانهای پدافند هوایی و قدس انجام وظیفه نمودم . پس از ورود به شرکت واحد اتوبوسرانی نیز در تیم فوتبال شرکت واحد حضور داشتم. هم چنین عضو تیم های دسته یک کارگری استان تهران نیز بودم. فعالیت بنده در ورزش از سطح آماتور شروع و به ورزش نیمه حرفه ا ی و حرفه ای رسید و پس از آن به فراخور سن به عنوان سرپرست، کمک مربی و سر مربی در شرکت واحد افتخار خدمت به همکارانم را داشتم و پس از بازنشستگی نیز افتخار دارم در کنار سایر بازنشستگان شهرداری تهران در تیم فوتسال پیشکسوتان بازی کنم. علت حضور من در این تیم در وهله اول حفظ سلامتی جسم و روح و در وهله دوم دیدار همکاران و حفظ ارتباط با آنان است.

در مورد ورزش تنیس نیز در همان سالهایی که ورزش را بصورت حرفه ای انجام می دادم، پس از چند دوره مسابقات و معرفی نفرات برگزیده به استان تهران، در مسابقات استانی تنیس افتخار کسب مقام سوم را در سال 58 به دست آوردم. البته لازم به ذکر است در همان سال به عنوان یکی از اعضای منتخب تیم ملی جوانان کشور برگزیده شدم. در ادامه با توجه به فعالیت در رشته فوتبال و دوره هایی که گذراندم، کلاس D  مربی گری در این ورزش را به دست آوردم و در رشته تینس نیز با توجه به سطح مسابقات و افتخاراتی که به دست آوردم، تجربیات زیادی کسب کرده که می تواند راهگشای بسیاری از علاقه مندان در این حوزه ورزشی باشد. ورزش مفرح والیبال را طی چندین سال سرپرستی و مربی گری نموده و عناوینی نیز کسب کرده ام .کسب آرامش از هنر خوشنویسی

از سال 62 هنر خطاطی را بصورت تجربی آغاز کردم و به کمک برخی از همکارانم که در این رشته استاد بودند اشکالات خودم را رفع می کردم و تا سال 71 اینگونه ادامه دادم و در این سال وارد انجمن خوشنویسان شرق تهران شده و نزد استادان این رشته هنری تا مقطع خوش آموزش دیدم.

خاصیت خوشنویسی ایجاد آرامش درونی است که به انسان می دهد، البته لازمه این هنر نیز داشتن آرامش است و چرخش قلم بر روی کاغذ جز با نیروی دورنی و آرامش توام با آن امکان پذیر نیست.

بازنشسته و بازنشستگی

در مورد دوران بازنشستگی دیدگاه های مختلفی وجود دارد و این موضوع بستگی به روحیات فرد دارد. به نظرم حسن و قبح این قضیه دست خود افراد است که زمینه را چگونه برای گذران این دوران فراهم کنند. بنده پس از بازنشستگی فعالیت کاری نداشتم و غالب فعالیت بنده در حوزه هنر خوشنویسی و ورزش خلاصه می شود.فعالیتی فراتر از حیطه مورد انتظار

به نظرم هیچ سازمانی وجود ندارد که نقطه ضعفی نداشته باشد. اما با توجه به فعالیت های سازمان بازنشستگی آنچه مشاهده می شود فعالیتی فراتر از حیطه مورد انتظار است. تصور من بر این است که مدیرعامل سازمان فردی جوان بوده و فعالیت در جوانان به صورت خودجوش است و نیازی به تلنگر نیست. قطع به یقین فعالیت های مثبت و گسترده مدیر عامل سازمان بازنشستگی ایرادات کوچکی که گهگاه پیش می آید را پوشش می دهد و بنده برای ایشان و سایر همکاران در این سازمان آرزوی موفقیت دارم .سخن آخر

ضمن قدردانی از زحمات همکاران در این سازمان، فرصت پیش آمده را مغتنم شمرده و به شما توصیه می کنم، روحیه شادابی و سلامتی خود را حفظ کرده، سعی کنید دوستی را با حفظ حرمت انسانی با سایر همکاران داشته باشید که این دوران بسرعت می گذرد و شاید هیچگاه فرصت جبران پیش نیاید. من نیز از همینجا از همه دوستان و همکارانم که در دوره های مختلف با آنها بودم تقاضا دارم قصور خدمتی بنده را طی دوران اداریم موردالطاف وگذشت خویش قرار دهند .