37 - اسدالله محمدی شلمانی مقدم - خواننده

ایجاد شده توسط : admin1957
1392/4/9
rating

آقای محمدی شلمانی از بازنشستگان هنرمند در زمینه آواز سنتی و مدح اهل بیت هستند و اجراهای بسیاری در مجالس و محافل مختلف داشتند. گفتگویی کوتاه با این هنرمند بازنشسته شهرداری تهران در ادامه می آید.


معرفی

به نام خدا، بنده اسدلله محمدی شلمانی، متولد 1335 در شهرستان لنگرود، شهر گیلان هستم. سال 59 ازدواج کردم و پس از آن به تهران آمدم. در سال 52 وارد نیروی دریایی جمهوری اسلامی شدم، سال 53 وارد امریکا شدم و تخصص خود را تا مقطع کارشناسی در رشته موتور جت (هواپیما و هلی کوپر) دریافت کردم و در سال 57 به ایران بازگشتم. دو فرزند، یک دختر و یک پسر، دارم که هر دو در حال تحصیل در مقاطع دانشگاهی هستند؛ همچنین هر دو در زمینه هنر نوازندگی فعالیت دارند. 

عملیات مین یابی در جنگ

پس از بازگشت به ایران از آنجایی که تخصص بدنه و موتور هواپیمای جت و هلی کوپتر را داشتم و در آن زمان جنگ نیز آغاز شده بود، وارد جبهه شده و عملیات مین یابی در دریای خلیج فارس را با استفاده از هلی کوپتر و به همراه سایر همرزمان انجام میدادیم. من تقریبا تمام مدت جنگ تحمیلی را در جبهه بودم.

از نیروی دریایی تا شهرداری تهران

سال 66 با سابقه 13 ساله از نیروی دریایی استعفا دادم و پس از آن وارد کارخانه رنگسازی پدر همسرم شدم و شروع به فعالیت کردم. حدود شش سال نیز با ایشان کار کردم و پس از ورشکستگی کارخانه مجبور به ترک آن شدم. پس از آن از طریق یکی از آشنایان در سال 72 وارد شهرداری تهران شدم. البته پس از بررسی توانمندی ها و تخصص بنده و بدلیل تسلط به زبان این اتفاق افتاد. در آن زمان هنوز پرونده ها به صورت سیستمی نبود که در طول مدت خدمت تعداد بسیاری از این پرونده ها را وارد سیستم کردیم. در شهرداری در واحدهای مختلفی از جمله شهرسازی، سایت کامپیوتر، اجرای احکام پرونده های شهرسازی فعالیت کردم. آخرین پست بنده در شهرداری، مسئول آمار و اطلاعات ماده 100 بود و در سال 89 بازنشسته شدم.

هنر در ذات فرزندان شمال ایران

هنر در ذات بسیاری از فرزندان شمال ایران به دلیل طبیعت زنده این مناطق وجود دارد. بنده نیز از این موضوع مستثنی نیستم. از همان دوران جوانی در مدح اهل بیت همچنین در ولادت ها و سوگواری ائمه ارائه های بسیاری داشتم. اما در این زمینه استادی نداشتم و تنها با تمرین بسیار آنرا آموختم.

فعالیت در دوران بازنشستگی

پیش از بازنشسته شدن شرکت راهسازی را ثبت کرده بودم که پس از بازنشستگی بتوانم در آَن فعالیت کنم. همین کار را نیز کردم و پس از بازنشستگی بیشتر زمانم را به فعالیت در آن سپری می کنم؛ اما بدلیل تورم و مسائل اقتصادی موجود فعالیت این شرکت به کندی صورت می پذیرد و مدتی است فعالیت آن را متوقف کردم.

عمالکرد قابل تقدیر سازمان بازنشستگی

متاسفانه پس از بازنشستگی بسیاری از مزایایی که در دوران فعالیت ارائه می شود محدود و گاهی حذف می شود. این مسئله به زندگی بازنشستگان تاثیر بسیاری می گذارد. بازنشستگی به نظرم شروع مخارج سنگین است که با درآمد پایین این دوران قابل جبران نیست. البته کمک های سازمان بازنشستگی در قالب سبد کالا به بازنشستگان قابل تقدیر است، اما متاسفانه باز هم جوابگو نیست. از جمله در نظر گرفتن حق کارشناسی برای بازنشستگان سال 89 که می تواند کمک هزینه خوبی برای بازنشستگان این سال باشد. البته این موضوع به سازمان بازنشستگی مرتبط نیست و به سازمانی که از آن بازنشست شده ام باز می­گردد.

عملکرد سازمان بازنشستگی با توجه به جوان بودن مدیر عامل این سازمان بهبود بسیاری یافته، اما هنوز جای کار دارد و می تواند بهتر شود.

در پایان جناب آقای محمدی ما را مهمان صدای دلشین خود نموده و با خواندن در مدح امام عصر فضای معنوی زیبایی را بوجود آوردند.