مفاخر بازنشسته (36): گفتگو با خانم نیره بهشتی، نقاش

ایجاد شده توسط : admin1957
1392/4/8
rating

خانم نیره بهشتی از بازنشستگان هنرمند شهرداری تهران است که علاوه بر تحصیلات آکادمیک درحوزه نقاشی،  در هنرهای دستی دیگری هم چون پتینه، نقاشی روی پارچه، هویه کاری، سرمه دوزی، نقاشی روی سفال فعالیت کرده و آثار ارزشمندی را ارائه نموده است. گفتگویی کوتاه با این هنرمند بازنشسته در ادامه می آید.


بیوگرافی

من نیره بهشتی هستم، سال 1336 در تهران متولد شدم. سال 54 دیپلم ریاضی گرفتم. در سال 58 ازدواج کردم. همسرم عضو هیات علمی دانشگاه است. دو پسر دارم که هر دو پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به خارج از ایران رفته اند.نظام وظیفه و ورود به شهرداری

قبل از انقلاب رسم بر این بود که برای استخدام شدن و یا خروج از کشور، وضعیت نظام وظیفه فرد مشخص می شد (مانند آقایان در حال حاضر). بنده که قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران را داشتم، برای مشخص شدن وضعیت نظام وظیفه مراجعه کردم و پس از قرعه کشی برای این منظور به عنوان نیروی شهرداری انتخاب شدم. این دوره اولین و آخرین دوره ای بود که شهرداری تهران برای راهنمایی و رانندگی بدین صورت نیرو می گرفت. بدین صورت، وارد شهرداری شدم و به استخدام سازمان ترافیک درآمدم. پس از جدایی سازمان پایانه ها، پس از انقلاب، به سازمان ترمینالها رفته و به عنوان مسئول قراردادها در این سازمان فعالیت می کردم. در سال 65 به دلایلی از جمله جنگ و دوربودن از محل کار، به پیشنهاد خودم به منطقه 3 شهرداری رفته و در آنجا در سمت کارشناس درآمد به کار خود ادامه دادم. پس از آن در سمت های رئیس درآمد عمومی منطقه 3، ممیز درآمد در چندین منطقه فعال بودم و در سال 1385 بازنشست شدم.دنبال کردن هنر بصورت آکادمیک

از کودکی علاقه بسیاری به کارهای هنری داشتم. اما در سال 70 که دانشگاه سوره راه اندازی شده بود. در رشته نقاشی پذیرفته شدم و بصورت آکادمیک آنرا دنبال کردم. اما در زمان اشتغال در شهرداری به دلیل مشغله بالا نتوانستم از کارهای خود نمایشگاهی برپا کنم. اما پس از بازنشستگی به همراه همکلاسی های دانشگاه که در حوزه هنری بصورت حرفه ای فعال بودند، چندین نمایشگاه برگزار کردیم. در کنار آن هنرهایی چون پتینه، نقاشی روی چوب، سرمه دوزی، هویه کاری، تزیینات سفره هفت سین، نقاشی روی سفال، نقاشی روی پارچه  را دنبال کرده ام.کسب آرامش با هنر

هنر به من آرامش می­دهد. شاید بخش اعظم فعالیت های هنری بنده به پس از فوت مادرم باز گردد، از آنجا که فاصله سنی زیادی با مادرم نداشتم و فوت مادرم همراه با بازنشسته شدن من بود، احساس افسردگی شدیدی داشتم؛ اما از طریق هنر و دوستانی هنرمندم که مرا در این دوره تنها نگذاشتند، توانستم بر افسردگی غلبه کرده به زندگی عادی بازگردم.
بهره مندی از فراغت دوران بازنشستگی

بنظرم باید به دوران بازنشستگی همانند سایر دوران نگریست، همانطور که روزی وارد حوزه کاری می شویم، یک روز نیز باید از آن دست بکشیم. اما با فراغتی که در این دوران به دست می آید می توان به کارها و اموری که امکان پرداختن به آن در دروان کاری فراهم نبود، پرداخت. من نیز از این فرصت استفاده کرده، علاوه بر فعالیت های هنری، دوره دو ساله یادگیری زبان را دنبال کردم. در سال 88 نیز کنکور داده و در رشته حسابداری پذیرفته شدم. به این رشته از دوران جوانی علاقه مند بودم و برای بودن در اجتماع، البته پس از رفتن دو پسرم از ایران و تحمل دوری آنها، به تحصیل در آن پرداختم. اکنون نیز با معدل ممتاز در حال سپری کرن سال آخر هستم.
ثاثیر خانواده بر پذیرش دوران بازنشستگی

در خصوص پذیرش دوران بازنشستگی و کنار آمدن با مسائل این دوران خانواده اهمیت بسزایی دارد. خوشبختانه همسر و دو فرزندم درک بالایی از موضوع بازنشستگی دارند؛ یادم می آید روزی که بازنشسته شدم، همسر و دو پسرم جشن کوچک خانوادگی رو بر پا کردند و چنان استقبال کردند که تاثیر عمیقی در روحیه و دید من از همان روز اول گذاشت. هم چنین استقبال بسیار خوبی از پرداختن من به فعالیت های هنری داشتند و مرا تشویق می کردند تا با فعالیت های مختلف دوران بازنشستگی را سپری کنم.
تورهای گردشگری اختیاری

پیشرفت عملکرد سازمان بازنشستگی را در گذر زمان خوب ارزیابی می کنم؛ اما به نظرم سرعت این پیشرفت با توجه به جوان بودن مدیر عامل و کارمندان سازمان و پیشرفت تکنولوژی می تواند بهتر هم شود. تنها گلایه من از سازمان این است که مدت زمان سه سال برای تورهای گردشگری، مدت زمان زیادی است که می تواند این مدت زمان کوتاه تر شود و در کنار آن تورها بصورت اختیاری باشد؛ به این صورت که مثلا ابتدای هر سال مبلغ در نظر گرفته شده برای تور گردشگری هر بازنشسته به حساب آنها واریز شود و بازنشسته در انتخاب مکان مسافرت و نحوه آن اختیار عمل داشته باشد.

بهره مندی از تجربه هنرمندان

پیشنهاد دیگری که دارم این است که از هنر و تجربه هنرمندان بازنشسته استفاده شود. با توجه به اینکه بسیاری از این افراد توانمند بوده و می توانند در حوزه های مختلف به ارائه محصولات هنری خود بپردازند در صورت نیاز شهرداری به هنر آنان بجای بستن قرارداد با پیمانکاران از هنر آنان استفاده شود تا هم فرصتی برای حضور دوباره آنان باشد و هم شهرداری هزینه کمتری بپردازد.  

ثمره خدمت صادقانه  

وقتی به گذشته خود نگاه می کنم، بسیار خوشحالم که صادقانه خدمت کردم. کارهای ارباب رجوع را بدرستی و صداقت انجام دادم. نان حلال به زندگیم آوردم، همسرم هم همینطور، که ثمره آن دو پسر خیلی خوب است.