24 - نجف فلکی مقدم - خواننده آوازموسیقی سنتی

ایجاد شده توسط : admin1957
1392/3/19
rating

نجف فلکی مقدم از بازنشستگان هنرمند شهرداری است که سالها در هنر خوانندگی فعالیت داشته است؛ نتیجه سالها تلاش ایشان را می توان در تهیه سرودی که اولین بار توسط سازمان بازنشستگی در تجلیل از بازنشستگان محترم ساخته شد، مشاهده نمود. گفتگویی کوتاه با این هنرمند بازنشسته در ادامه می آید.


بیوگرافی

به نام خدا، اینجانب نجف فلکی مقدم، در سال 1334 در شهرستان رامسر متولد شدم. دارای سه فرزند، دو پسر و یک دختر می باشم. پسربزرگم فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران و دیگری دانشجوی رشته گرافیک است و دخترم نیز در رشته نقاشی تحصیل می کند.

 

سالها فعالیت در شهرداری

در سال 1355 وارد شهرداری شدم و در سال 57 بطور رسمی استخدام شدم. در سازمان عمران و ساختمان (سازمان عمران و نوسازی شهر تهران) و در آخر نیز در شهرداری منطقه 2 فعالیت کردم و آخرین پست سازمانی بنده در شهرداری منطقه 2، مسئول واحد مسیل ها بوده و در سال 1373 از خدمت در شهرداری بازنشسته شدم.

پس از بازنشستگی و مدتی استراحت، بقول شاعر معروف،

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم                موجیم که آسودگی ما عدم ماست

در سازمان بازنشستگی شهرداری، به عنوان ناظر در ساخت مراکز تجاری مشغول به کار شدم. به مدت 6 سال در این سازمان فعالیت نمودم و بنا بر دستور عدم فعالیت بازنشسته ها در مراکز دولتی، از سازمان جدا شده و در شرکتی خصوصی که عمده فعالیتشان نظارت و مشاوره در راهسازی و پل بوده، به مدت 9 سال به عنوان تکنسین و نماینده در آن شرکت فعالیت نمودم.

 

پدر الگوی اولیه آواز

علاقه بنده به آواز به دوران کودکی باز می گردد. در آن دوران پدرم آوازی را در وصف حماسه کربلا (حماسه حر ریاحی) می خواند که مرا بسیار مجذوب کرده و باعث تشویق اولیه اینجانب به خواندن آواز نمود. یادم می آید در رادیو قدیم نیز، پس از اخبار، برنامه موسیقی گلهای جاویدان و برگ سبز پخش می شد که این برنامه مرا بیشتر به آواز خواندن علاقه مند کرد و سبب تمرین مضاعف بنده شد. همسرم، خانواده و دوستان نیز بسیار مرا حمایت و برای یادگیری اصولی این هنر مرا به رفتن به کلاس و یادگیری حرفه ای این هنر تشویق کردند. برای فراگیری حرفه ای این هنر با معرفی اینجانب توسط جناب مهندس موسی گنجه ای (ایشان نیز استاد تار و سه تار می باشد و از همکاران اسبق اینجانب در شهرداری بوده) به استاد داوود گنجه ای معرفی شده و چند سالی خدمت ایشان تعلیم دیدم. بعد از ایشان نزد استاد شاپور رحیمی در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی چند سالی را ردیف آوازی کار کرده و در آخر نیز نزد استاد نصرالله ناصح پور رفته و ردیف آوازی را فرا گرفتم. در فراگیری این هنر از همه دوستان و خانواده، از همسر و فرزندانم، از این فرصت استفاده کرده و به پاس تمامی تحمل ها و تشویقهایشان سپاسگزاری می نمایم. با آموختن حرفه ای این هنر توانستم در سال 1381 مجوز آواز را از اساتید آواز در تالار رودکی دریافت نمایم.

یکی از مهمترین فعالیت های بنده در موسیقی، تهیه سرودی در تجلیل از بازنشستگان شهرداری است که در سال 90- 91 با همکاری سازمان بازنشستگی تهیه شده است و بصورت نما تصویر می باشد. این سرود با شعری زیبا از احمد نیک طلب، متخلص به یاور همدانی که از بازنشستگان محترم شهرداری و به آهنگسازی استاد جلیل عندلیبی است. این سرود در سال 91 در سالن میلاد با حضور جناب آقای دکتر قالیباف و معاونت محترم، مدیریت و معاونین محترم سازمان بازنشستگی و کارکنان زحمتکش سازمان برای بازنشستگان سال 90-91 و خانواده محترمشان به صورت نما تصویر پخش و اجرا گردید که باعث تشویق و استقبال همه حضار و موجب افتخار اینجانب نیز گردیده است.

 

توجه به رفاه و معیشت بازنشستگان

فعالیت سازمان بازنشستگی در خصوص معیشت و رفاه بازنشستگان محترم از قدیم خوب بوده است، اما در زمان مدیریت جدید با توجه به جوان بودن ایشان، توجه به رفاه بازنشستگان اهمیت بیشتری یافته که قابل ستایش و قدردانی است. با توجه به سن بالای بازنشستگان و نیاز عاطفی آنان امیدوارم این کمک ها ادامه داشته باشد و توفیق الهی را برای تمامی کارکنان سازمان بازنشستگی از خداوند منان خواستارم و با توجه با اینکه بازنشستگی دوران نوینی از زندگی است از خداوند متعال خواستار خرسندی تمامی بازنشستگان هستم.