22 - چنگیز خوشی - خطاط و نوازنده دف

ایجاد شده توسط : admin1957
1392/3/13
rating

جناب آقای چنگیز خوشی از بازنشستگان هنرمند شهرداری تهران هستند که علاوه بر پرداختن به هنر خطاطی به نوازندگی دف نیز مشغول هستند. با ایشان مختصری هم کلام شدیم تا از تجربیات ارزنده ایشان بیاموزیم.


بیوگرافی

با نام خدا. چنگیز خوشی هستم، در سال 1337 در تهران متولد شدم. تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم فنی ادامه دادم و در سال 1359 ازدواج کردم و دارای یک فرزند هستم. ایشان در مقطع دکترا در رشته بیوشیمی پزشکی در حال تحصیل هستند.

راه اندازی واحد طراحی و خطاطی در روابط عمومی شرکت اتوبوسرانی

 در سال 1360 به استخدام شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در آمدم. در آن سالها ممنوعیت استخدام دولتی بود. به همین خاطر در ابتدا به صورت روزمرد پذیرفته شدم. و با توجه به رشته تحصیلی در ابتدا به عنوان نقشه کش برق و تاسیسات بودم. در سال 1364 که مصادف با شروع فعالیت هنری بنده بود، در قسمت امور اداری و نهایتا به لحاظ نوع شغل و ارتباط کار و تخصصم در روابط عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی به عنوان مسئول طراحی و امور گرافیک فعالیت کردم و تا زمان بازنشستگی، یعنی تا سال 1387 در این بخش حضور داشتم. پیش از حضور بنده در واحد روابط عمومی، کارها و فعالیت های هنری به صورت سنتی و توسط افراد ناآگاه انجام میشد. اما بنده یک واحد مجزا با عنوان طراحی و خطاطی راه اندازی کردم تا افراد با تخصص وارد این حوزه شوند و امور به صورت تخصصی ارائه شود.

خطاطی حرفه ای آرزوی کودکی

من از کودکی به هنر خطاطی علاقه داشتم و البته خط خوبی هم داشتم. از همان دوران دبیرستان بدلیل خط خوش مورد تشویق دبیران و معلمان خود قرار می گرفتم و همیشه آرزوی من این بود که در آینده این هنر را ادامه بدم. اما به صورت حرفه ای شروع فعالیت هنری بنده در سال 1364 در انجمن خوشنویسان بود. در انجمن خوشنویسان تا دوره ممتاز را توانستم بگذرانم. برای رسیدن به این مرحله 4 سال در محضر استاد کیخسرو خروش بودم. علاقه بنده به هنر خطاطی به حدی بود که در دوران خدمتم در شهرداری مرخصی بدون حقوق می گرفتم و بطور رایگان در مدارس ابتدایی در مقاطع سوم، چهارم و پنجم به تدریس هنر خطاطی    می­پرداختم. هم چنین هنر پارچه نویسی را در یکی از کارگاه ها به مدت دو سال و نیم فراگرفتم. علاوه بر خطاطی در حوزه موسیقی، دف می نوازم. این هنر را از سال 78 در نزد یکی از اساتید گمنام شروع کردم و در نهایت در سال 1382 نزد استاد بیژن کامکار فراگیری این هنر را به اتمام رساندم.

البته امروزه با توجه به ماشینی شدن تمامی امور، متاسفانه توجه کمتری به این هنر می شود و قدر و منزلت این هنر در حد امور ماشینی و کامپیوتری پایین آمده است.

اجرا به نفع کودکان، سالمندان و بیماران خاص

پس از بازنشستگی یعنی از سال 1387 به بعد، در زمینه های مختلف تخصصی خصوصا نوازندگی دف فعالیت می کنم. در این زمینه به همراه گروه نوازنده اجراهای متعددی برای مراکز توانبخشی در سطح تهران و حتی خارج از تهران داشته­ام و افتخار این را دارم که در برنامه هایی با حضور اساتید بزرگ حوزه موسیقی به صورت رایگان و برای جمع آوری کمک های مردمی برای کودکان و سالمندان و بیماران خاص اجرا کنم. همچنین در حوزه خط، اقدام به خطاطی کتاب قرآن کریم در این ایام کرده ام.

بازنشسته از کار افتاده نیست

بنده دوران بازنشستگی را دوران خیلی خوبی نمیدانم، متاسفانه هنوز در جامعه ما جا نیفتاده، کسی که بازنشسته می شود می بایست از حداقل امکانات رفاهی برخوردار باشد. هنوز هم جامعه به افراد بازنشسته به عنوان افراد از کار افتاده نگاه می کند. در این دوران افراد خواستار این هستند که از حداقل امکانات رفاهی برخوردار باشند و یکی از این حداقل ها داشتن مسکن است. تا پس از بازنشستگی با آرامشی نسبی به زندگی خود ادامه دهند.

تا می توانید خود را بازنشسته نکنید

توصیه ام به بازنشسته ها هم این است که تا می توانند خود را بازنشسته نکنند. با اینحال که بنده پس از بازنشستگی تمامی فرصت خود را به خطاطی و نوازندگی پرداختم، اما همچنان احساس خوبی نسبت به این دوران ندارم، چرا که نگاه جامعه به بازنشسته نگاه درستی نیست و امیدوارم به لحاظ فرهنگی تغییر دیدگاهی هم در میان مردم و هم در میان مسئولین ایجاد شود.

اختصاص فرهنگسراها برای آموزش هنر به نسل جدید

پیشنهادم به شهرداری تهران با توجه به در دست داشتن فرهنگسراها و خانه های فرهنگ مختلف، اختصاص دادن فضا و امکانات به عزیزانی است که در حوزه های مختلف دارای هنر و یا فن هستند تا بتوانند آنرا به نسل جدید و کسانی که علاقمند به این هنرها هستند آموزش دهند.

تغییرات مثبت در سازمان بازنشستگی

تغییر و تحول مثبت و محسوسی با توجه به تغییر مدیریت در سازمان بازنشستگی رخ داده که قابل ستایش و قدردانی است. علاوه برخود ایشان، معاونینشان افراد متعهد و مثبت نگری هستند که با دغدغه های بازنشستگان آشنا بوده و تمامی تلاش خودشان را برای مرتفع نمودن مشکلات بازنشستگان به کار می بندند. بی شک در میان تمامی سازمان ها و صندوق های بازنشستگی، سازمان بازنشستگی شهرداری تهران به لحاظ مدیریت درست از بهترین جایگاه برخوردار است.