13 - منوچهر احتشامی - نویسنده

ایجاد شده توسط : admin1957
1392/2/24
rating

منوچهراحتشامی،بازنشسته نویسنده ، متولد سال  1315 است. او دوران دبیرستان را در مدرسه  البرز به پایان رسانده و در سال 1377 از دانشکده فنی دانشگاه تهران، مدرک فوق لیسانس خود را اخذ کرد و پس از سالها خدمت در شهرداری تهران، در سال 1360 با پست مشاور عالی شهردار تهران به افتخار بازنشستگی نایل گرديد.


احتشامی سمت های متعددی را در حوزه خدمات مهندسی و نظارت و سرپرستی در طرح های عمران شهری و راه سازی بر عهده داشته است که برای نمونه می توان به مدیر کلی آسفالت، مدیر عاملی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک وزارت راه و ترابری و معاونت فنی و ترافیک شهرداری تهران اشاره کرد. وي بنا به ارائه خدمات عالي در وزرات راه و ترابري، از چهره هاي ماندگار اين وزارتخانه معرفي شده است.

احتشامی از نوجوانی، کتاب خوانی را آغاز کرده و در همان دوران برای روزنامه هایی مانند "روزگار نو"، نقد کتاب می نوشته است.

همسر آقای احتشامی، مهندس شیمی است و حاصل ازدواجشان، سه فرزند است که در مقطع تحصیلی فوق لیسانس مهندسی و پزشکی، تحصیلات خود را به پایان رسانده اند.

آنچه در ادامه می آید، گفتگو با این فرهیخته و بازنشسته گرامی شهرداری تهران است.

 

مروری بر خدمات جناب آقای احتشامی در شهرداری تهران

 

احتشامی سخنانش را با شعر جاودانه فردوسی آغازمی کند:

              "به نام خداوند جان و خرد

                                        کز این برتر اندیشه بر نگذارد"

بنده با توجه به دوستی که با مهندس شهرستانی(شهردار وقت تهران)  و مهندس ابراهيمي، قائم مقام شهردار تهران داشتم، به درخواست ایشان به عنوان مدیر کل عمران شهرداری در سال 1348 کارم را آغاز کردم. در سال 1354، مدیریت آسفالت راه و ترابری عهده دار شدم. سپس مدیرعاملی آزمایشگاه فنی و مکانیک با حفظ سمت قبلی به من واگذار شد. در سال 1354 آقاي مهندس شهرستاني به وزرات راه و ترابري منصوب شد و از شهردار وقت خواست تا من مأمور به خدمت در وزارت راه و ترابري شوم. پس از موافقت شهردار، تا سال 1356 در آن وزرات خانه انجام وظيفه نمودم. در سال 56، دوباره به شهرداری برگشتم و در سال 56 تا 57 در سمت معاونت فنی شهرداری انجام وظیفه کردم. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سمت مشاور، خدمات خود را ادامه دادم  تا آنکه در سال 1360 بازنشسته شدم. در یک نگاه کلی متوان گفت در طول دوران شهرداری، دارای سمت هایی نظیر مدیرکل عمران، مدیرکل فنی، مدیرکل ترافیک، مديركل شهرسازی، شهردارمنطقه9، شهردارمنطقه1، معاون فنی شهردار تهران و مشاور شهردار تهران بوده ام.
فعالیت های آقای احتشامی پس از بازنشستگی

در سال 1360  برای تاسیس شرکت "مهندسین مشاور اتحاد راه" با کمک تعدادی از همکاران سابق اقدام کردم و تا کنون نیز در همین شرکت،  انجام وظیفه می کنم. از سال 1357 تا کنون، یک روز بیکار نبودم. هیچگاه خسته نشدم. امید دارم تا روزی که توان داشته باشم، به خدمت خود ادامه دهم.راز موفقیت آقای احتشامی

نظم، انضباط، صداقت در كار، علاقه مندی و بویژه پشت کار را كليد موفقیت خودم و ديگران مي دانم.

تالیفات و آثار آقاي احتشامی

کتاب های نقشه های استاندارد، پیشگامان اختر شناسی، راه سازی در شش جلد، دنیای اندیشه، در بارگاه فردوسی، راه و راه آهن در ایران،  خوزستان و لرستان در عصر ناصری، پل های ایران، تهیه بیش از 50 مقاله علمی و فنی در مجله های کانون مهندسین ایران، مجله ساختمان، سالنامه گلستان، مجله صنعت حمل و نقل، مجله جاده، مجله جامعه مشاوران ایران و خبر نامه فارغ التحصیلان فنی.سوابق تدريس آقای احتشامی

تدريس دروس راه سازي در دانشكده نقشه برداري، دانشكده خواجه نصيرطوسي، دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه علم و صنعت و تدريس مصالح ساختماني در دانشكده صنعتي امير كبير، از جمله فعالیت های بنده به عنوان یک استاد دانشگاه بوده است.ارزيابي آقای احتشامی از سازمان بازنشستگي

باتوجه به احترامي که برای مدیران سازمان بازنشستگی شهرداری تهران قائلم، تسهیلات و خدمات ارائه شده به بازنشستگان را با توجه به مقررات و توان سازمان، رضايت بخش مي دانم. از مديران محترم تقاضا دارم از آنجا که ممکن است بعضی از بازنشستگان عزیز، درآمدی  به غیر از حقوقی بازنشستگی نداشته باشند و این امر، مشکلات  فراوانی را در زندگی آنها به وجود می آورد، برای رفع این مشکلات، با تحقیقات و شناسایی بازنشستگان مستمند، مساعدت های لازم را با آنها داشته باشد.